Клас: 8
Урок: Українська мова
Тема: Узагальнено – особові речення.
Мета: - поглибити знання учнів про односкладні речення; - сформувати поняття про
узагальнено – особові речення, способи вираження в ньому головного члена; -
розвивати вміння відрізняти узагальнено – особові речення від означено –
особових; - розвивати соціальну та громадянську компетентності: за допомогою
мовленнєво – комунікативного матеріалу підвести учнів до осмислення краси й
багатства рідної мови;
використовувати досвід взаємодії з
творами мистецтва в життєвих ситуаціях; - вчити створювати тексти, виражаючи
власні ідеї, досвід і почуття; - виховувати почуття національної
самосвідомості, прагнення бути всебічно
розвиненою особистістю, сприяти розвитку зацікавленості до мистецької спадщини та до усної народної творчості.
Учні знатимуть: - способи
вираження головного члена узагальнено – особового речення;
Учні вмітимуть: - доречно
використовувати у своєму мовленні узагальнено – особові речення; - вмітимуть
складати міні – твори на певні прислів’я; висловлюватимуть
власне ставлення до мистецтва;
Тип уроку: комбінований урок,
віртуальна екскурсія до картинної
галереї.
Обладнання: постери –
мотиватори, ілюстрації, репродукції
картин, книжкова виставка «Учись мудрості в народу», підручник.
Методи, прийоми, види, форми роботи: «Коло думок», “Незакінчене речення “, “ПРЕС”, картки постери – мотиватори, робота за підручником.
Хід уроку
I.
Мотивація
навчальної діяльності. Створення сприятливого психологічного клімату на уроці.
·
Робота за
епіграфом: Щасливим є той, хто може розгледіти красу у звичайнісіньких речах, там ,
де інші нічого не бачать! Все – прекрасне, досить лише вміти придивитися.(Каміль Пісарро). (Запис у зошитах)
·
Бесіда –
міркування.
-
Чи задумувались ви, яку роль відіграють пісні або музика в
нашому житті?
-
Які ще твори мистецтва впливають на людину?
-
Які картини ви запам’ятали з уроків літератури в
попередніх класах, чи з уроків мистецтва, чи, можливо, ви самі виявили
зацікавленість і преглядали картини в інших книжках?
-
«Ні мистецтво, ні мудрість не
можуть бути досягнуті, якщо їм не вчитися». (запис у зошитах)
-
Чи погоджуєтеся ви з цим висловом? Чи
маєте іншу точку зору?
-
Чи можна віднести мистецтво до
духовного розвитку людини?
II. Цілевизначення й планування
уроку. Повідомлення теми і мети.
·
Слово вчителя. Дорогі діти,
сьогодні ми з вами продовжимо вивчати різновиди односкладних речень, а саме
узагальнено – особові речення та здійснемо
екскурсію до картинної галереї і перевіримо, які висклали постери -
мотиватори.
Очікувані результати:
·
Репродуктивна
бесіда з метою повторення і систематизації знань
- На які дві
групи поділяються односкладні речення?
- З якими
групами речень з головним членом присудком ви вже познайомилися?
(Означено-особові, неозначено-особові.)
- Чим
відрізняються ці типи речень? (Значенням головного члена і способом вираження.)
·
«Вузлик на
пам’ять». З’ясуйте за тлумачним словником чи
за ресурсами Інтернету значення слів « вернісаж» і « художня галерея».
Художня галерея,
також Картинна галерея, або Пінакотека — приміщення з декількома залами, де
зберігають і демонструють твори образотворчого мистецтва.
Вернісаж -
закритий перегляд художньої виставки, а також перший день відкриття її.
·
Слово вчителя: Екскурсоводи
будуть незвичайні - це ваші товариші, які підготували для вас цікаві розповіді
і завдання. Але спочатку давайте ознайомимося з
правилами поведінки у галереї:
(Запис 4 правил)
• стримано
реагувати на побачене (як словами, так і жестами);
• під час
перегляду експозиції спокійно і неголосно обмінюватися думками, не заважаючи
іншим відвідувачам;
• запитувати під
час паузи;
• бути скромним
у висловлюванні своїх вражень.
• близько
підходити до відвідувачів, голосно розмовляти зі своїми друзями, шуміти,
привертати на себе увагу;
• торкатися
експонатів;
• говорити
голосно;
• робити
зауваження.
I.
Опрацювання навчального
матеріалу.
·
Перевірка завдання.( Діти з достатнім рівнем отримали певні завдання.
Створили постери - мотиватори на певні
прислів’я, підібрали картину.
·
Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу в
підручнику: §17, стор.79 .( складання опорної
схеми)
·
«Коло думок». – Що спільного і
відмінного між означено – особовими, неозначено – особовими та узагальнено –
особовими реченнями?
·
Екскурсія до
картинної галереї. Розповіді учнів.
-
Сьогодні ви
завітали до нас, щоб на прикладах шедеврів мистецтва познайомитися з
репродукціями картин. Завдання буде таким: по закінченні екскурсії ми запишемо
невеликі тексти по кожній картині, виконаємо ряд завдань, підберемо постери – мотиватори до цих картин і прислів’я чи приказки. То ж ласкаво
просимо до зали.
·
1 екскурсовод. Уважно
розгляньте репродукцію картини Т.Г.Шевченка «Селянська родина».
Рік: 1843. Техніка виконання: Полотно.
Олія.
Ми бачимо батька, матір та їх маленького
сина. Позаду них старенька селянська хата. Напевно, скінчився трудовий день.
Скоро вечеря. Батько присів біля хати трошки відпочити після важкої праці на
пана. Мати не може натішитися своїм маленьким синочком. Він робить свої перші
кроки. Навіть пес радо вітає його. Сум в очах батька. Він знає, що нелегка доля
чекає малого. Батько, мати та син змальовані ближче до глядачів. Неподалік сидить дідусь. Досі він
дивився за хлопчиком. На картині переважають
ніжні кольори, що передають радість та смуток. Червоний колір одягу передає
велику материнську любов, а білий – надію на краще життя.
ü
Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько.
ü
Все купиш, лише тата й маму – ні.
ü
Шануй батька та бога – буде тобі скрізь дорога.
ü
Гни дерево поки молоде, вчи дітей поки росте.
ü
Годуй діда на печі, бо й сам будеш там.
-Який постер - мотиватор підібрали?
·
Практична
робота №1.Записати
речення і прислів’я на вибір. Зробити синтаксичний
розбір речень, вказати частини мови.
o Батько присів біля хати трошки відпочити після важкої
праці на пана. Мати не може натішитися своїм маленьким синочком. Він робить
свої перші кроки.
o Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько.
o Шануй батька та бога – буде тобі скрізь дорога.
·
2 екскурсовод. Михайло Нестеров
прославився написанням багатьох картин,
але картина 1907 року «Наташа на садовій лаві» особлива для автора. Він
створив портрет своєї доньки.
Наташа зображена
на картині в легкому літньому платті синього кольору, яке трохи висить на
дівчинці через її дитячу худорлявість. Вона
сидить на садовій лаві в спокійній, десь грайливій позі і читає книгу,
нахиливши голову.
Поруч з
дівчинкою лежать літні квіти, які вона
збирала, а потім присіла відпочити після літньої прогулянки.
Зацікавилась книгою і в той же час прислухається до звуків природи. Хоч
дівчинка зовсім юна, але в ній відчувається сильна життєва сила, буря
енергії. Жовті квіти, що лежать на лавці біля дівчинки, свідчать про її тонку
ніжну вдачу.
Помітно, як Нестеров відповідально підійшов до написання
портрета дочки, створюється враження, що автор дуже боявся чимось зіпсувати
картину або недопрацювати її, обриси дівчини виконані дуже акуратно. Наташа
символізує молодість, доброту і дитячу невинність, а природа ніби тягнеться до
дівчинки, знаходячи найпривабливіший свій колір.

ü
Книгу почитав – на крилах політав.
ü
Будеш з книгою дружити – буде легше в світі жити.
ü
З книгою подружишся – розуму наберешся.
ü
Будеш книги читати – будеш все знати.
ü
Книгу, як око своє бережіть, бо без книги не можна
прожить.
·
Практична
робота №2. Записати
речення, розставити розділові знаки. Пояснити. Підкреслити граматичну основу
речення. Назвати
словосполучення, вказати вид.
o
Поруч з дівчинкою лежать літні квіти, які вона збирала, а потім присіла відпочити після
літньої прогулянки. Зацікавилась книгою і в той же час прислухається до звуків
природи.
o
Будеш з книгою дружити – буде легше в світі жити.
o
Будеш книги читати – будеш все знати.
·
Творча робота. Скласти міні –
твори на одне прислів’я.
·
«Сходинка зростання». Скласти власне висловлювання до картин.

-
Чи сподобалось вам розглядати картини?
-
Що
найбільше зацікавило вас?
-
Щоб ви зображали на
картинах, якби були справжніми
художниками?
-
Які узагальнено –
особові речення підібрали б до картин?
IY. Рефлексійно
– оцінювальний етап.
·
Бесіда. Урок закінчується. Спробуймо оглянутися і відповісти на
запитання:
-
Чи задоволені ви результатом своєї роботи? Чи досягли ми мети?
-
Чи справдилися ваші очікування щодо уроку?
-
Чи хотілося б вам після закінчення уроку продовжити
ознайомлюватися з видами мистецтва?
·
Технологія «Незакінчене речення»
-
Після цього уроку я розумію, що..
-
Мене зацікавили…
-
Мені потрібно більше працювати над…
·
Оцінювання (Словесне)
-
Як ви оцінюєте свою
роботу на уроці?
-
Кому ви подякували б?
-
Хто працював краще, активніше?
-
Чиї вислови були найкращими, змістовнішими?
-
Чи дотримувалися ви культуриспілкувння?
Y. Домашнє завдання
За самостійно
підібраними картинами скласти власне висловлювання з використанням вивчених
односкладних речень;
Повторити
вивчений теоретичний матеріал за підручником.




